Finanse są trudne do zaaranżowania i większość z nas jest bez grosza do końca miesiąca. Nic nie zostało zaoszczędzone, a już poluje się na przyjaciół, którzy mogą nam pożyczyć trochę pieniędzy do kolejnej wypłaty. Nie jest tak, że większość z nas nie planuje budżetu. Większość z nas prowadzi budżet, ale wciąż okazuje się, że to po prostu nie działa. Opracowanie budżetu nie jest zabawne, ale wszyscy musimy znać najlepsze sposoby sporządzania funkcjonalnego budżetu. Przyjrzyjmy się, jak można zaplanować działający budżet.

1) Przygotuj budżet przed rozpoczęciem miesiąca rozliczeniowego

Pierwszym kluczowym krokiem w tworzeniu efektywnego budżetu jest dokładne określenie czasu, w którym należy go wypracować. Bardzo wskazane jest planowanie z wyprzedzeniem. Większość ludzi popełnia błąd otrzymując czek, zanim zorientuje się, co chcą z nim zrobić. Oznacza to, że w pierwszych dniach będą lekkomyślnie wydawać dużo pieniędzy, a przed końcem miesiąca okażą się spłukani. Trzeba więc usiąść i zaplanować z wyprzedzeniem. Upewnić się, że masz plan, jak zamierzasz wydać.

2) Poznaj swoje dochody

Planowanie jest o wiele łatwiejsze dla tych, którzy mają jedno źródło dochodu, gdzie jest regularna pensja, a wszystkie podatki są policzone. Jeśli jednak jesteś samozatrudniony lub masz różne źródła dochodu, musisz usiąść i obliczyć swoje zarobki brutto. Pomoże Ci to wiedzieć, od czego dokładnie rozpocząć planowanie budżetu, aby nie popaść w zachowanie polegające na ślepym wydawaniu pieniędzy. O wiele łatwiej jest wydawać nadmiernie te pieniądze, których nie było na Twojej liście budżetowej.

3) Oblicz swoje miesięczne wydatki

Każdego miesiąca wszyscy mamy wydatki. Od stałych, takich jak rachunki, ubezpieczenie i czynsz, po pozornie zmienne, takie jak artykuły spożywcze i rozrywka. Musisz sporządzić listę wszystkich możliwych wydatków. Spróbuj obliczyć je na podstawie wpływów i płatności dokonanych w poprzednich miesiącach. Dzięki temu będziesz mieć jasny obraz tego, ile w przybliżeniu wydajesz w ciągu miesiąca. Zrób trochę miejsca na inne nieplanowane wydatki, nie będąc zbyt lekkomyślnym. Ten proces może wymagać drobiazgowej analizy Twoich finansów w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Pomoże Ci również obliczyć straty wynikające z niepotrzebnych wydatków.

4) Spłać długi

Postaw sobie za cel spłacenie tego, co jesteś winien. To najlepszy sposób na ustalenie czystego budżetu i uniknięcie strat. Jeśli masz duże zadłużenie, postaraj się przeznaczyć stałą kwotę, którą będziesz musiał spłacać co miesiąc. Nie zwlekaj z oddłużeniem, zwłaszcza jeśli chodzi o te pożyczki, które są oprocentowane.

5) Oblicz różnicę między zarobkami a wydatkami

Jest to krytyczny krok, który pomoże Ci dowiedzieć się, jak planować z wyprzedzeniem w przyszłości. Jeśli saldo jest na czerwono, oznacza to, że musisz dokonać pewnych korekt. Może to oznaczać, że będziesz musiał znaleźć nowe źródła dochodu lub zmniejszyć część wydatków. Oba wybory mogą być trudne, ponieważ mają ogromny wpływ na Twój styl życia. Jeśli saldo Twojego konta jest dodatnie, oznacza to, że jesteś na dobrej drodze. W końcu musisz być zadowolony.

6) Oszczędzaj lub inwestuj

Pod koniec miesiąca, jeśli masz tę dodatkową gotówkę na koncie, nie oznacza to, że masz pozwolenie na szaleństwo wydatków. Oczywiście od czasu do czasu musisz się rozpieszczać, ale wymagany jest umiar. Postaraj się co miesiąc zaoszczędzić trochę pieniędzy na koncie oszczędnościowym lub funduszu „na czarną godzinę”. Inną opcją jest inwestowanie, zwłaszcza gdy masz odpowiednią wiedzę na temat przedsięwzięcia, w które chcesz zainwestować. Tak czy inaczej, ostrożnie korzystaj z tych pieniędzy, aby nie stracić żadnych oszczędności.

7) Dokonuj korekt co miesiąc

Oczywiście budżet, z którego korzystasz w tym miesiącu, nie może być taki sam, jak w poprzednim. Mogłeś spędzić więcej w poprzednim miesiącu kupując meble, sprzęt lub spłacając dług. W następnym miesiącu być może będziesz musiał przeznaczyć te pieniądze na coś innego. Bądź elastyczny, zawsze planuj zrównoważony budżet. Pomoże Ci to zachować niezależność finansową. Wyrób sobie nawyk siadania i planowania każdego miesiąca. Gdy stanie się to odruchem, będziesz mógł znaleźć sposoby na oszczędzanie lub zarabianie więcej.

Podsumowując, funkcjonalny budżet oznacza, że ​​musisz być zaangażowany i zdyscyplinowany. Siadanie co miesiąc i podliczanie liczb może być bardzo nudne, ale na dłuższą metę jest to ogromnie korzystne.

 

Kupując Napój energetyzujący BEKANTAN, zapewniasz sobie wieloraką korzyść. Otrzymujesz produkt najwyższej jakości w niezwykle korzystnej cenie. Jednocześnie też przyczyniasz się do ochrony ginącego gatunku i zatrzymania procesu degradacji środowiska. To najlepsze co możesz zrobić dla siebie oraz dla przyrody. Bekantan potrzebuje naszej pomocy, jeśli nie chcemy aby pozostał jedynie obrazkiem na zabawnych memach.

Udostępnij na Pinterest

Podziel się
Scroll to Top